Zalety rekuperacji

Rodzaj stosowanej wentylacji ma fundamentalne znaczenie dla jakości powietrza w domu oraz naszego samopoczucia. Tradycyjna metoda grawitacyjna zostaje coraz częściej zastępowana rekuperacją, która dedykowana jest nowemu i ekologicznemu budownictwu. Innowacyjność tego systemu polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza domowego, dostarczając świeże i czyste powietrze z zewnątrz. Rekuperatory skutecznie oczyszczają je z wszelkich zanieczyszczeń, które zagrażają naszemu życiu: grzybów, pleśni czy pyłków. Równoczesne ogrzewanie wpływającego z zewnątrz powietrza pozwala na znaczną oszczędność energii, co za tym idzie - naszych rachunków.

Metoda wentylacji dopasowana do rodzaju budynku

Zależnie od typu budynku, którego system wentylacji chcemy zaprojektować, rodzaje rozwiązań będą się między sobą różniły. Tradycyjna metoda grawitacyjna sprawdzała się w starszym budownictwie, którego wentylacja polega na przemieszczaniu się mas powietrza przez nieszczelności takie jak drewniane okna czy nieodpowiednio zabezpieczone drzwi. Jest to naturalnie powstający system wentylacji, który w nowym budownictwie nie sprawdza się ze względu na jej wysoką szczelność i odporność. Wentylacja stosowana w nowych budynkach opiera się na systemie dystrybucji powietrza w skład, którego wchodzą nawiewy i wywiewy, które wprowadzają świeże i odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz. Nowoczesny system rekuperacji to rozwiązanie, które oczyści powietrze ze szkodliwych substancji i skutecznie zadba o oszczędność energii Twojego domu.

Podstawowe zalety rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularną metodą w wielu budynkach nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także ekologicznych. Mniejsza ilość wyprodukowanej energii do ocieplenia domu ma szczególne znaczenie nie tylko dla planety, ale także dla naszego samopoczucia i zdrowia. Dzięki rekuperatorowi w domu powietrze jest nie tylko świeże, ale także całkowicie oczyszczone i już ogrzane. Nowoczesny system sprawia, że oddychasz i czujesz się zdrowo, Twoja przestrzeń jest odpowiednio ogrzana, a rachunki za ogrzewanie zmaleją nawet do 50%.

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się Warunki Techniczne dla nowo budowanych domów. Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie współczynnika EP określającego maksymalne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. To wymusza na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Zdecydowanie najprostszym z nich jest zastosowanie w budynku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacji. Tym samym dla wszystkich nowobudowanych domów rekuperacja staje się nieodzownym elementem wyposażenia.