Zalety pomp ciepła

Dzięki rozwijającej się technologii grzewczej coraz więcej osób decyduje się porzucić konwencjonalne piece zasilane drewnem lub węglem, szukając przy tym rozwiązania, które nie tylko znacznie obniży koszt kontrolowania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego właśnie coraz częściej sięga się po pompy ciepła, które wykorzystują znane od dawna zasady fizyki oraz przyrody, by zapewnić komfort i swobodę przebywania w swoim domu.

Pompy ciepła – zasady funkcjonowania

Opisywane urządzenia dzielą się na wiele wariantów, a każdy z nich, choć działa podobnie, wykorzystuje inne zasady termodynamiki. Pierwszy typ, czyli urządzenia powietrzne, działa na podobnej zasadzie co lodówka – stwarza obieg pomiędzy dwoma punktami, by „wyrzucać” ciepłe powietrze, tym samych ochładzając pomieszczenie, lub odwrotnie. Pompy gruntowe zamiast powietrza zewnętrznego jako jeden z punktów odniesienia używają niewyczerpanych pokładów ciepła, jakie znajdują się pod ziemią. Ostatnie z najpopularniejszych typów, czyli wodne, używają w tym celu wody płynącej.

Zalety pomp ciepła

Choć zalety pomp cieplnych zostały w skrócie przedstawione na początku artykułu, warto zagłębić się jednak jakie korzyści przyniesie Ci zmiana instalacji na właśnie tę opcję. Zacznijmy od powodu, dla którego najczęściej są one wybierane, czyli znacznego obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Ten typ ogrzewania nie wymaga używanych powszechnie jako paliwo surowców, takich jak drewno czy węgiel. Do ich zasilania wymagany jest prąd elektryczny, lecz urządzenia pobierają go relatywnie mało, ponieważ prawdziwym źródłem ciepła są energie pierwotne.

Kolejnym silnym argumentem za zdecydowaniem się na opisywane rozwiązanie jest bezpieczeństwo. Przede wszystkim, dzięki odrzuceniu wymogów zasilania urządzenia paliwem spalinowym, usuwamy możliwość zatrucia się związkami chemicznymi. To również bezpieczeństwo ekosystemu – brak spalin oznacza znaczną redukcję emitowanych środków, które przyczyniają się do pogłębienia efektu cieplarnianego. To również bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ są to urządzenia trwałe oraz wytrzymałe, skonstruowane w taki sposób, by służyły bezawaryjnie przez długie lata.