Czy dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji to konieczność? Jak często należy wykonywać?

Urządzenia domowe i biurowe, które na co dzień dbają o nasze dobre samopoczucie i powietrze wolne od zanieczyszczeń, podobnie jak klimatyzacja samochodowa, wymagają regularnych działań, by spełniały swoją funkcję i nie rozprzestrzeniały nieprzyjemnego zapachu. Korzystając z klimatyzacji, często jednak zapominamy o okresowych przeglądach, które dbają nie tylko jej efektywność, ale także nasze zdrowie. Dezynfekcja i odgrzybianie tego rodzaju urządzeń jest zatem konieczna, by cieszyć się wolnym od zanieczyszczeń, świeżym powietrzem. Szczególnie jeśli chodzi o przestrzenie domowe i biurowe, w których spędzamy zdecydowaną większość czasu naszego życia. Zadbajmy więc o to, by czyszczenie instalacji znalazło się w naszym kalendarzu co najmniej raz w roku (w zależności od przestrzeni oraz rodzaju urządzeń).

Czy dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji to konieczność?

Odpowiedź nikogo nie powinna zdziwić, ponieważ aby zadbać o nasze zdrowie i czyste powietrze, konieczne jest także zadbanie o urządzenia, które są odpowiedzialne za jego rozprzestrzenianie. Klimatyzacja, ze względu na swoją funkcję oraz budowę, wymaga regularnej dezynfekcji oraz odgrzybiania elementów, które pod wpływem pracy zostają eksploatowane. Do kluczowych elementów urządzenia, które wymagają szczególnej uwagi są parowniki oraz skraplacze, które są najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń. Ich zadaniem bowiem jest pobieranie oraz oddawanie pobranego z przestrzeni powietrza bogatego w kurz, pył, osady i inne. Ich działanie jest silnie związane z procesem parowania i skraplania (stąd ich nazwa), dlatego mają bardzo dużą styczność z wilgocią i ciepłem, które są idealnymi warunkami do powstawania różnego rodzaju grzybów, bakterii czy pleśni szkodliwych dla naszego zdrowia. Konieczna jest także dezynfekcja filtrów wyłapujących różnego rodzaju zanieczyszczenia, które ograniczają przepływ powietrza sprawiając, że urządzenie staje się mniej wydajne, pobierając równocześnie więcej energii.

Dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji są zatem koniecznością w celu zadbania nie tylko o efektywność urządzenia, jego optymalny pobór energii, cichą pracę czy dłuższą żywotność. Serwisowanie instalacji pomaga przede wszystkim jej użytkownikom czuć się bezpiecznie i komfortowo w przestrzeni wolnej od zanieczyszczeń.